Jah. Ema rinnapiim on kõige parem toit lapsele. Kui laps on alates sünnist saanud vaid rinnapiima ning on tekkinud kahtlus lehmapiimavalgu allergia osas, siis arst soovitab lülitada lehmapiima ja kõik piimatooted välja teie enda toidust, et näha, kas see parandab olukorda.
Siinkohal peab teadma, et lehmapiimavalk võib ema toidust sattuda rinnapiima. On oluline, et piisava kaltsiumikoguse saamiseks tarvitaksite te lehmapiimatooteid asendavaid toiduaineid ja toidulisandeid. Kui lapsel on jätkuvalt lehmapiimavalgu allergiale viitavad sümptomid, siis võib arst soovitada toita last spetsiaalselt selleks ettenähtud toiteseguga.
Mida teha siis, kui toidan last piimaseguga?
Kui toidate last piimaseguga, siis tuleb see välja vahetada spetsiaalse allergilistele lastele mõeldud toitesegu vastu. Seda nimetatakse ka hüpoallergeenseks piimaseguks ning selle kirjutab välja arst.

Hüpoallergeenseid toitesegusid on kahte liiki: ekstensiivselt hüdrolüüsitud toitesegud ja aminohapetel baseeruvad segud.
Ekstensiivselt hüdrolüüsitud toitesegusid toodetakse lehmapiimast, milles on valk lõhutud väiksemateks osadeks, mis vähendab allergia tekkimise võimalust.
Aminohapetel baseeruv segu ei sisalda lehmapiima. Seda valmistatakse aminohapetest, mis on valgu ehituse kõige väiksemad ühikud ning ei tekita allergiat. Aminohappelist segu kasutatakse eriti tundlike laste puhul, kellel allergilised sümptomid püsivad ka ekstensiivselt hüdrolüüsitud valguga toitesegusid kasutades.
Perearst, lastearst, lastedermatoloogi või allergoloog oskab määrata teie lapse jaoks kõige sobivama toitesegu.

Sojavalgu baasil imikute toitesegud on laialt kättesaadavad. Neid toodetakse sojaubadest. Need segud ei ole siiski sobilikud lehmapiimavalgu allergiaga lastele.

Selleks on kaks põhjust.

 • Sojavalgust segusid ei soovitata alla 6 kuu vanustele imikutele (välja arvatud spetsiifiliste haruldaste haiguste korral, mille puhul arst soovitab just sojavalgul baseeruvat segu);
 • Väga suure tõenäosusega tekib lehmapiimavalgu allergiaga lapsel reaktsioon ka sojavalgu suhtes.

Lehmapiimavalgu allergiaga lastele ei sobi ka järgmised toitesegud:

 • laktoosivabad (lactose free) imikute toitesegud, kuna need sisaldavad lehmapiima ja ei ole sobilikud lehmapiimavalgu allergia korral;
 • „Comfort“ toitesegud, kuna need sisaldavad lehmapiima ja ei ole sobilikud lehmapiimavalgu allergiaga lastele;
 • toitesegud, mis on valmistatud teiste imetajate piimast (nt kitsepiim), kuna need ei ole toitainete sisalduse poolest sobilikud ning võivad tekitada lehmapiimavalgu allergiaga lastel allergilist reaktsiooni;
 • on oluline teada, et ka lehmapiim ei ole imikutele sobilik toit ning lehmapiimavalgu allergiaga lastele lülitatakse see toiduvalikusse siis, kui arst seda lubab.

Lehmapiimavalgu allergiaga lastele mõeldud toitesegud on teistsuguse koostisega, seetõttu erineb ka nende lõhn ja maitse tavapiimast. Seda ei tasu karta, sest imikud ja väikelapsed harjuvad erinevate maitsetega ruttu, eriti olukorras, mil ravitoit on ainus toitainete allikas.

Umbes 4–6 kuu vanuselt peab hakkama mõtlema lapse toitmisele lusikaga. Allergilise reaktsiooni ennetamiseks on oluline lehmapiimavalgu allergiaga laste puhul vältida piima sisaldavaid tooteid. Peate hoolikalt lugema toodete koostist veendumaks, et toode ei sisalda lehmapiima. Teie arst soovitab teile toiduvalikut, mis on sobilik teie lapsele, eriti siis, kui lapsel on ka teisi allergiaid (nt kala, muna ja soja suhtes). Suurem osa imikutele mõeldud toodetest (nt juurvilja- või puuviljapüreed) ei sisalda tavaliselt piima.

Suurem osa imikute toitesegudest on valmistatud nii, et need sobiksid ainsa toitainete allikana kuni kuue kuu vanustele lastele. Kuni aasta vanuseni antakse toitesegu paralleelselt tahke toiduga, mille kogust tasapisi suurendatakse. Seejärel tuleb jälgida piimatoodetevaba dieeti. Konsulteerige arstiga, et saada teada lehmapiima alternatiividest, mis tagaksid lapsele vajaliku kaltsiumikoguse. 1-10 aasta vanustele lastele on saadaval aminohapetel baseeruvad ravitoidud.  On oluline teada, et enamikel juhtudel  lehmapiimavalgu allergia taandub pärast kolme aastaseks saamist.

Kui lähete üle tahkele toidule, siis veenduge, et lapsele pakutavad tooted ei sisalda piima. Päris alguses on see lihtne, sest esimesed imikutele pakutavad toidud, nagu juurvilja- ja puuviljapüreed või riisipuder, ei sisalda piima ning ei põhjusta seetõttu tõenäoliselt allergiat. Toiduallergiaga lapsed võivad reageerida mitmele tootele, seetõttu on oluline pakkuda vaid üht uut toitu päevas. Niiviisi on lihtsam aru saada, milline toode tekitab allergilist reaktsiooni.
Lapse kasvades toodete mitmekesisus kasvab, seetõttu tuleb hoolikalt tutvuda toodete koostisega ning veenduda, et need ei sisaldaks lehmapiima.
Mõned piimaallikad on iseenesest mõistetavad, kuid on ka neid, mida ei ole nii kerge tuvastada.
Vältige toidu ostmisel tooteid, mida ei tohi kasutada juhul, kui toidust tuleb välja lülitada lehmapiim.

 • Petipiim
 • Või/võirasv
 • Kaseiin on lehmapiimavalk, seetõttu tuleb vältida tooteid, mis sisaldavad kaseinaati, hüdrolüüsitud kaseiini, naatriumkaseinaati, kaltsiumkaseinaati, ammoonium, magneesiumkaseinaati ja kaaliumkaseinaati
 • Juust
 • Päris ja kunstvahukoor
 • Kohupiim
 • Ghee
 • Hüdrolüüsitud vadakuvalk
 • Hüdrolüüsitud vadakusuhkrud
 • Laktoglobuliin
 • Laktalbumiin
 • Laktoos
 • Margariin
 • Piim (toores, töödeldud eriti kõrgel temperatuuril, aurustatud, kondenseeritud, lõssipulber)
 • Piima kuivaine

Kasulikud nõuanded lehmapiimavaba dieedi korral

 • Pidage meeles, et tootjad võivad aja jooksul koostist muuta, seetõttu kontrollige toote silti iga kord enne toote ostmist.
 • Vältige tooteid, mida müüakse pakendivabalt ja millel puudub silt.
 • Kaubanduskeskuses otsige sobivaid tooteid eritoitude riiulist.
 • Vältige tooteid, millel on kirjas „võib sisalda väikeses koguses piima“ ka juhul, kui teie lapsel pole varasemalt selle toote suhtes reaktsiooni tekkinud.
 • Olge toidu valmistamisel ettevaatlik. Kasutades toidu valmistamisel samu nõusid võib piim sattuda kontakti teiste toodetega. Kui sööte restoranis, siis hoiatage restorani töötajat, et lapsel on lehmapiimavalgu allergia – eriti juhul, kui lapsel võib tekkida raskekujuline reaktsioon.

On oluline meeles pidada, et lapse toitumise osas tuleb regulaarselt konsulteerida arstiga, et lapsele oleksid tagatud kõik vajalikud toitained.

Lehmapiimavalgu allergiaga lastele mõeldud toitesegud sisaldavad kõiki toitaineid, mis on vajalikud lapse kasvamiseks ja arenguks. Suurendades tahke toidu osakaalu on oluline veenduda, et laps saab piisavas koguses kaltsiumit.

Lehmapiimaallergia © 2019. All rights reserved.