Allergiat puudutavates artiklites kohtab sageli mõistet „allergiamarss“. Mida see tegelikult tähendab?

Allergiamarss on allergia areng ja progresseerumine ajas. Lihtsalt öeldes on see üleminek ühelt allergia vormilt teisele. Allergiamarss võib alata toiduallergiaga, mis tekib juba esimestel elukuudel. Üks sagedasemaid lehmapiimavalgu allergia sümptomeid on atoopiline dermatiit (AD), mille puhul nahk punetab, on kuiv ja kestendav, ilmnevad lahtised nahakahjustused. Hilisemas elus võib atoopiline dermatiit taanduda, kuid selle asemel võivad ilmneda bronhiaalastma sümptomid. See on siiski vaid üks allergia arengu võimalus. Selleks, et vältida raskemakujulise allergia teket hilisemas eas, on oluline ravida allergiat juba imikueas.

Atoopiline marss on väga levinud. Umbes 40 protsendil AD-ga imikutel võib 3–4 aasta vanuselt areneda välja bronhiaalastma. Raske on ennustada, kellel ilmneb atoopiline marss ja millal see lõpeb. Paljudel lastel on nii AD kui ka toiduallergia, kuid see ei pruugi alati nii kulgeda. Siiamaani ei teata, kas täiskasvanueas avaldunud AD sümptomid on seotud pikaajalise atoopilise marsiga või on sellel muud põhjused.

Endiselt otsitakse lahendust atoopilise marsi peatamiseks. Atoopilise marsi peatamine ravimitega või allergeenidega kokkupuute vältimine raseduse ajal ei ole tulemust andnud. See võib tähendada, et marss algab palju varem, isegi enne kliiniliste sümptomite ilmnemist ning on võimalik, et see on geneetiliselt määratud. Allergia progresseerumise peatamiseks ja allergia sümptomite kontrollimiseks on oluline võimalikult kiiresti alustada allergia ravi.

Lehmapiimaallergia © 2019. All rights reserved.